Danmarks Miljøportals plugin til QGIS, som giver adgang til datakataloget direkte i QGIS, har fået nyt navn.
Danmarks Miljøportal, 20. Maj 2026
Plug-in’et hedder nu ”Danmarks Miljøportals datakatalog” fremfor det mindre sigende navn ”DMP catalogue”. Hvis du derfor ikke kan finde pluginet i QGIS, skyldes det sandsynligvis navneændringen. Det kan nu søges frem under det nye navn i QGIS’ pluginbibliotek.
Samtidig er pluginet blevet opdateret, så det nu også er kompatibelt med den nyeste version af QGIS – QGIS 4.0.
Med Danmarks Miljøportals plugin kan du nemt indlæse de mere end 1200 lag fra Danmarks Miljøportals datakatalog direkte i dit QGIS-setup. I Datakataloget findes alle kortlag som udstilles fra de fællesoffentlige databaser med natur- og miljødata som findes hos Miljøportalen, fx Naturdatabasen, DKjord, Arealeditering, PULS, VanDa mv.
Udover disse data indeholder Datakataloget flere hundrede af andre offentligt tilgængelige lag med relevans for arbejdet med miljø- og naturdata, eksempelvis fra MiljøGIS og Plandata. For alle lag er det muligt at se metadata, som bl.a. indeholder beskrivelse af kortlaget, tags, dataejer og andre oplysninger om data.
Vi arbejder løbende på forbedringer, så brænder du inde med input så tøv ikke med at indsende disse til support@miljoeportal.dk
Læs mere:
Del og følg
Vi vil gerne møde dig på LinkedIn. Vi poster løbende nyheder, information, aktuelle events og jobopslag. Følg os på LinkedIn