Vil du hjælpe os med at gøre jordforureningsattesten bedre?

Modernisering af jordforureningsattesten

Nyhedsartiklens baggrundsbillede

Redigeret d. 18.11.2024

Faggruppen for Jord ved Danmarks Miljøportal har igangsat et initiativ som skal modernisere jordforureningsattesten.

Jordforureningsattesten kan trækkes f.eks til ejendomshandler, forsikringssager og andet og skal gøre det nemt at se om et givent areal har jordforurening på sig.

Der bliver årligt trukket ca. 600.000 jordforureningsattester til brug rundt om i landet.

Vi efterlyser derfor input til forbedringer af jordforureningsattesten, så rapporten bliver så anvendelig for brugerne som muligt.

 

Du kan indsende input via vores spørgeundersøgelse, som findes online her:https://www.surveymonkey.com/r/FKNSYMH (undersøgelsen er lukket 18.11.2024, red.)

Denne spørgeundersøgelse er anonym i udgangspunktet, men der er mulighed for at man kan angive kontaktoplysninger - se hvordan vi behandler disse her: https://miljoeportal.dk/privatlivspolitik/

Det tager omtrent 3 minutter at besvare undersøgelsens 9 spørgsmål.

 

Vi sætter stor pris på at du vil hjælpe os.

Læs mere:

Del og følg

Vi vil gerne møde dig på LinkedIn. Vi poster løbende nyheder, information, aktuelle events og jobopslag. Følg os på LinkedIn

Abonnér på vores Nyhedsbrev


Nye data i Datakataloget: Målretning af biodiversitetsindsatsen (30 % af DKs areal)

21/3 - 2025

Nu kan et nyt lag fra Biodiversitetsrådet findes i Datakataloget, som du kan tilgå i flere af Miljøportalens systemer via Lagvælgeren.

Lancering: Naturdatabasens app

20/3 - 2025

Brugere af naturdatabasen kan nu tilgå systemet i den nye Naturdatabase app, der blandt andet giver brugerne mulighed for at indtaste naturdata direkte i felten. 

Webinar: Lancering af Naturdatabasen app

20/3 - 2025

I forbindelse med lanceringen af den nye Naturdatabase app inviterer Danmarks Miljøportal på webinar, hvor brugere af Naturdatabasen kan få en introduktion.